The CaliFactory Klubbmästerskap

Dela inlägget

På söndag, den 27 november, hålls The CaliFactorys någonsin första Klubbdag! Detta är som en avslutningen på höstterminen och för att välkomna föreningens nya kurser inför den kommande vinterterminen. Här kommer några av föreningens grymma atleter att tävla i disciplinen strength-endurance.

Strength-endurance tävlingen kommer att finnas i tre olika kategorier, både för herrar och för damer: novis, atlet och elit. Efter det kommer det att bjudas på uppvisningar och shower med freestyle calisthenics och aerial hoop. Utöver detta kommer det även att hållas publiktävlingar med fina priser!

På plats kommer även möjligheten att mingla runt samt träffa och prata med coacher och medlemmar att finnas. Du kommer också kunna prova på eller passa på att träna calisthenics, freestyle eller aerial hoop. Möjligheter att köpa kläder och redskap, samt signa upp dig på kurser inför vinterterminen till ett bra pris kommer också att finnas!

Eventet hålls i Heleneholms Sporthall i Malmö och beräknad hålla på mellan 11:30-16:30 (se schemat för exakta tider). Du som tycker att detta låter intressant bör definitivt kika förbi! Inträde är gratis.

Vi är otroligt glada över att presentera ett event som detta då det är en möjlighet för inte bara dem bästa att tävla. Vi i förbundet vill att det ska finnas tävlingar i alla nivåer, då man måste börja någonstans i sin resa mot toppen och prispallen i SM!

Fler Inlägg

Resultat Freestyle SM 2023

Resultat Freestyle Herrar   Placering Namn Total poäng 1 Simon Imhäuser 39,66 2 Benjamin Campbell 36,32 3 Jakob Fogelklou 20,65 4 Gunnar Byström Börjesson 15,30

Resultat Strength & Endurance SM 2023

Resultat Herrar   Placering Namn Total tid Tid exklusive time 1 Dana Star 03:57:74 02:47:74 2 Emil Rajala 04:31:57 03:01:57 3 Adam Ahlberk 05:11:16 04:31:16